top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

2019 kasy fiskalne - jest rozporzadzenie

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Kasy fiskalne - zwolnienia z obowiązku posiadania.

Przełom roku i mamy nowe zasady.

Zostało opublikowane Rozporządzenie Ministerstwa Finansów dotyczące kto, i od kiedy musi mieć i posługiwać się kasą fiskalną w prowadzonej działalności. Publikacja miała miejsce w dniu 31 grudnia minionego roku i będzie obowiązywać do końca 2021 roku. Oczywiście jeśli nic się nie zmieni.

Pierwsza istotna informacja jest taka, że nie ma w Rozporządzeniu żadnej wzmianki o stosowaniu kas online, czyli nadal nie wiadomo co z nimi dalej.

Kolejna ważna informacja brzmi: nic wielkiego Rozporządzenie to nie zmienia, grupy podatników które dotąd musiały mieć kasy fiskalne nadal muszą je mieć. Kwota umożliwiająca zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej ( słynne 20 tys. jako próg obrotu ) też nie uległa zmianie. Więc czy coś zmieniło?, owszem.

Do dotychczasowych podatników posługujących się kasami fiskalnymi dołączyli kolejni przedsiębiorcy.

Będą to rikszarze, dorożkarze, flisacy pienińscy i osoby sprzątające budynki wraz z terenami zielonymi.

Aby niczego nie przekręcić, dosłownie podajemy dokładne definicje nowo wprowadzonych podmiotów w Rozporządzeniu:

- podmioty świadczące usługi związane z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowywaniem terenów zieleni z wyłączeniem usług związanych z zagospodarowywaniem terenów zieleni (PKWiU 81.30.10.0)

- flisacy pienińscy

- usługi obejmujące transport drogowy pasażerski pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta


Czego nie zmieniono pomimo wnioskowania.

Nie zostało objęte zwolnieniem z obowiązku posiadania kas fiskalnych prowadzenie sprzedaży wysyłkowej której potwierdzeniem są faktury.


Dobrze, ale od kiedy?

Rozporządzenie zostało opublikowane 31 grudnia, czyli na dzień przed datą od której obowiązuje. Na całe szczęście dla tych którzy po raz pierwszy zostali wymieni jako podmioty które muszą posiadać kasę fiskalną ( a już prowadzą swoją działalność ) dostają czas na zaopatrzenie się w urządzenia. Ci nowi będą zobowiązani stosować kasy fiskalne dopiero od 1 czerwca 2019 r. Dla pozostałych wymienionych w Rozporządzeniu termin 1 stycznia 2019r. jest obligatoryjny.


Podsumowując, rewolucji nie ma, może to i dobrze że wprowadzenie zmian idzie drogą ewolucji.


Dokument Rozporządzenia Dz.U. poz. 2519, można przeczytać, lub pobrać stąd.

Comments


bottom of page