top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Faktury do KSeF wstrzymane

Zawieszenie wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur:

Deklaracja ministra finansów.


Możliwe że już o tym słyszeliście Państwo. Jednak dla porządku i my zabieramy głos w tej sprawie.

Z perspektywy przedsiębiorcy, zapowiedź Ministra Finansów o zawieszeniu programu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na dzień 1 lipca br. jest raczej korzystnym rozwiązaniem. Powód jest oczywisty. A właściwie dwa. Po pierwsze przedsiębiorcy zyskali dodatkowy czas, który warto wykorzystać na przygotowanie, poznanie i wdrożenie systemu w swoich firmach. Drugi powód, to możliwość dopracowania tego systemu, poprawienia go i takiego dostasowania aby działanie nie było obarczone błędami.

Minister finansów Andrzej Domański w dniu 19 stycznia, poinformował o podjęciu decyzji o odroczeniu wprowadzenia w Polsce obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Korzystanie z KSeF nie będzie obligatoryjne - tak jak wcześniej planowano - od 1 lipca 2024 roku.

Minister Finansów uznał, że KSeF nie jest jeszcze gotowym rozwiązaniem. Decyzja ta może być traktowana jako przejaw odpowiedzialności wobec tych, którzy mieliby zmierzyć się z nowym systemem. Zawieszenie aplikacji KSeF daje firmie określony czas na przygotowanie się do zmian i dostosowania ich procedur do nowej rzeczywistości. W komunikacie Ministerstwo Finansów podało, że obowiązkowy KSeF na pewno nie wejdzie w życie w 2024 roku.


POWODY ODROCZENIA

Decyzja ta wynika z wykrytych krytycznych błędów w systemie, które utrudniłyby jego skuteczne wdrożenie w zaplanowanym terminie. Wykonany zostanie audyt, mający określić, czy system zawiera więcej błędów, nie wykrytych w dotychczasowym procesie sprawdzającym.

Kto chce zobaczyć wystąpienie ministra - zapraszamy tu: https://www.youtube.com/watch?v=eTZqNrJiD4o


Krajowy System e-Faktur: Rewolucja z Odroczeniem

Dotychczas nie podano nowych terminów (choćby przybliżonych) wejścia w życie KSeF, minister finansów poinformował że oprócz faktów występujący w systemie pod postacią zwykłych błędów, to zwyczajnie brakuje mu przepustowości.


Przygotowanie do zmian

Zawieszenie KSeF jest chwilowym zwolnieniem z tego obowiązku, powinno się wykorzystać ten czas na przygotowania i poznawanie potencjalnie nowego systemu. Wdrożenie systemu e-Faktur zostanie uruchomione w przyszłości, więc warto nie tracić czasu i być przygotowanym na nowe terminy i wymagania.

Warto docenić przezorność ministerstwa Finansów w podjęciu decyzji o opóźnieniu wdrożenia systemu, co daje firmom czas na zastosowanie do nowych realiów a stronie ministerialnej szanse na uniknięcie zablokowania obrotu gospodarczego. "Nie możemy dopuścić do bałaganu na miarę Polskiego Ładu" - zaznaczył minister, "wykryliśmy krytyczne błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie KSeF w 2024 r. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur".

Jednak dla osób prowadzących firmy, ważne jest, aby być czujnym i być gotowym na zmianę, gdy KSeF ponownie pojawi się na horyzoncie.


KSeF system fakturowania został wstrzymany

Comentarios


bottom of page