top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasa fiskalna a zawieszenie działalności.

Zaktualizowano: 4 kwi

Macie Państwo wątpliwości i padają pytania co z kasą w przypadku zawieszenia działalności?

Z założenia zawieszenie działalności gospodarczej nie jest tym samym co zaprzestanie działalności gospodarczej wskazanym w § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia, ani też z zaprzestaniem używania kasy, o którym mowa w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT, pod warunkiem, że podatnik planuje wznowienie sprzedaży po okresie zawieszenia.

BARDZO WAŻNE !

Zawieszenie prowadzenia działalności nie wywołuje skutku w postaci obowiązku zwrotu kwoty ulgi otrzymanej z tytułu zakupu kasy rejestrującej, przy założeniu planowanego wznowienia działania firmy.


Poniżej przedstawiamy interpretację Interpretacja indywidualna z dnia 19 marca 2013 r. nr IBPP3/443-1396/12/AŚ, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z której wynika, że jeżeli suma okresów używania kasy rejestrującej (np. okres przed zawieszeniem działalności, okres po zawieszeniu działalności) przekracza 3 lata, to wobec podatnika nie powstaje obowiązek zwrotu ulgi przy likwidacji działalności.


Istotne jest jednak, że na podatniku zawieszającym działalność gospodarczą ciążą jednak obowiązki związane z używaniem kasy, czyli przykładowo jej przegląd techniczny. Oznacza to, że jeśli termin przeglądu technicznego kasy rejestrującej przypada na okres w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, to taki przegląd musi być wykonany. Tym bardziej, że kary za brak przeglądu mają wzrastać i być śledzone w repozytorium kas fiskalnych. O zmianach które nastąpiły w ostatnich latach prosimy przeczytać w nowej informacji dotyczącej tego tematu - link


serwis kas fiskalnych - przeglad

Comentarios


bottom of page