top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasa fiskalna-skaner-apteka-Warszawa

Zaktualizowano: 26 maj 2023

Czy będzie zamieszanie w aptekach?

Kasa fiskalna czy drukarka fiskalna, to bez znaczenia, nowa sytuacja dotknie każdego kto ma aptekę.

Samej w sobie rewolucji to nie będzie, wiele się nie zmieni, ale utrudnić życie może, właśnie w aptekach. Odkładanie koniecznych zmian może doprowadzić do kłopotów. Jakich?, a takich, że nie można będzie można normalnie sprzedawać lekarstw. Dlaczego? bo może tak się stać, ze względu na popyt zabraknie urządzeń które muszą być używane już za miesiąc, bez żadnych wyjątków ( oczywiście producenci twierdzą że nie zabraknie - ale jak to może być, wiemy aż za dobrze).

No dobrze, ale o co chodzi?.

Chodzi o to, że w aptekach, już za miesiąc konieczne będzie stosowanie nowego rodzaju skanerów (czytników), które będą wstanie umożliwić odczyt informacji zapisanych w nowym standardzie. Będą to skanery kodów 2D. I to będzie minimum.

Kolejny raz - dlaczego? -

Powodem jest wejście w życie (już za miesiąc) dyrektywy "antyfałszyfkowej". Aptekarze, oraz ich pracownicy otrzymają nowy obowiązek do realizacji, sprzedając leki na receptę, będą zmuszeni do zeskanowania unikalnego kodu kreskowego znajdującego się na opakowaniu, po wykonaniu tej czynności farmaceuta zweryfikuje i będzie miał pewność autentyczności sprzedawanego leku. Oczywiście wszystko to przed wydaniem go pacjentowi. Cała ta czynność będzie możliwa tylko za pomocą skanerów kodów 2D, które zweryfikują autentyczność leku. Niestety, dla tych którzy takiego rodzaju czytnika nie posiadają, pojawi się mały kłopot. Chcą czy nie, będą musieli dokonać wymiany lub zakupu nowego skanera.

Skąd ten wiatr?, zapewne wpływ na taką dyrektywę miał fakt zwiększającego się procederu podrabiania lub wręcz fałszowania leków. Chcąc walczyć z tą sytuacją, mamy mieć nowe oznakowanie które przynajmniej w teorii ma ochronić klienta przed otrzymaniem wadliwego (fałszywego) lekarstwa.

Dodatkowym impulsem do wymiany urządzenia (skanera) może być fakt, że od od 1 stycznia 2019 roku weszły w życie e-recepty, które w postaci pliku PDF mogą zostać zapisane na telefonie komórkowym lub tablecie.

Wielka zmiana?, oczywiście że nie, kłopot?, też raczej nie, ale gdy wszyscy na raz, tuż przed 9 lutym będą chcieli mieć....tym bardziej że to sobota będzie :).

Kto bardziej zainteresowany może przejrzeć sobie dyrektywę pod adresem


Comments


bottom of page