top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy fiskalne 2018r. online

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Szanowni Państwo, nie jesteśmy wstanie odpowiedzieć na pytanie czy, i o ile nowe kasy będą droższe, tego chyba nie wie nikt.

Natomiast jeden z producentów zadeklarował że jego nowe produkty (te online) nie będą droższe niż ich odpowiedniki z kopią elektroniczną które są dostępne na rynku. Sugeruje to, że może nie będzie aż tak drogo.

Ci z Państwa, których obejmie obowiązek wymiany kas na te ONLINE, będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 1000 zł netto (jednak nie więcej niż 90% wartości urządzenia).

Powyższe odliczenie będą mogli uzyskać także podatnicy instalujący po raz pierwszy kasę rejestrującą ale pod warunkiem, że zainstalują kasę ONLINE.


Ilość pytań o możliwość zakupu kasy online jest tak wielka, że postanowiliśmy odpowiedzieć krótko:

NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI OBECNIE!

Powodem jest cała procedura i cykl jaką musi przejść ustawa.

Podajemy poniżej punkty i warunki które muszą zostać zrealizowane aby kasy ONLINE pojawiły się na rynku:

a) Ustawa o VAT - muszą wejść w życie zmiany w ustawie o VAT.

b) Nowe rozporządzenie o warunkach technicznych dotyczących kas fiskalnych - musi zostać ogłoszone i zawierać wszelkie warunki i kryteria techniczne jakim będą odpowiadać kasy online.

c) Dla kas online (tak jak obecnie) każdy z producentów będzie musiał uzyskać homologacje w Głównym Urzędzie Miar (procedura może potrwać nawet kilka miesięcy i nie może zostać rozpoczęta w żadnym razie przed spełnieniem pkt. a i b które opisaliśmy powyżej).

d) Gdy kasy otrzymają już homologację, producenci zobowiązani są uzyskać numery unikatowe dla kas, które zostaną wprowadzone na rynek (numery zostaną przydzielone przez Ministerstwo Finansów).

Gdy wszystkie powyższe działania zostaną zakończone, producenci mogą rozpocząć produkcję i dystrybucję kas online.

Po spełnieniu w/w warunków i wprowadzeniu na rynek kas online, harmonogram (przypominamy ponownie) będzie następujący dla poszczególnych podatników (usługi) :

- od 1 stycznia 2019 r. -

motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujących sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

- od 1 lipca 2019 r. -

gastronomiczne i budowlane.

- od 1 stycznia 2020 r. - fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness

- Pozostali podatnicy będą mieli możliwość a nie obowiązek zmiany.

Comments


bottom of page