top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy fiskalne 2019 - rok za nami

Zaktualizowano: 30 mar 2023

Za nami rok prawdziwego oczekiwania, wejdą?, nie wejdą, kiedy wejdą?

Czekaliśmy od początku 2018 roku, pamiętacie Państwo?

Styczeń 2018 roku, pojawiły się tylko zapowiedzi kto, od kiedy, ale nie wiadomo było jak, i co. Było miło, bo właśnie w styczniu w projekcie był zapis o możliwości skorzystania z odliczenia za wymianę kasy fiskalnej na wersję online w wysokości maksymalnie 1000 zł netto (jednak nie więcej niż 90% wartości urządzenia).

Kolejne zdarzenie które miało miejsce to rozporządzenie w sprawie zwolnień ze stosowania kas rejestrujących na 2018 rok. Wiele nie zmieniło, jedynie trzy grupy podatników nie zostały objęte zwolnieniem :

- usługi kulturalne i rozrywkowe - wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe.

- usługi związane z rozrywką i rekreacją - wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne.

- usługi w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe.

Terminem wprowadzenia w życie miał być 1 kwietnia. Dlaczego o tym wspominamy?, a dlatego że za chwilę ( bo już w lutym ), Ministerstwo Finansów zmieniło rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych dla kantorów wymiany walut. Czyli kantory nie musiały już posiadać kas fiskalnych.

W między czasie projekt z kasami online trafił do w ręce komisji europejskiej (taka procedura) i został tam zatwierdzony jako zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. W kwietniu rząd zaakceptował projekt o VAT, powstało rozporządzenie techniczne i co dla podatników chyba najważniejsze zmieniono wysokość ulgi przy wymianie (zakupie) kasy na 700 złotych ( w styczniu było jeszcze tysiąc). I jest to projekt z którym oczekujemy na dalszy bieg wydarzeń ( do dzisiaj ) wszystkie parametry są aktualne. Wyjątkiem są terminy wprowadzanych zmian, bo te jak już wiemy są nie aktualne, a o nowych nic nie wiadomo.

Z najważniejszymi założeniami projektu można zapoznać się ( lub przypomnieć sobie) tutaj.

Wszystkie projekty trafiły do z Rządu do Sejmu w czerwcu i po pierwszym czytaniu i tam na razie wszystko się zatrzymało, pierwszy zgrzyt. W tym okresie dwaj najwięksi producenci, Novitus i Posnet przedstawili swoją wersję polityki wobec wprowadzenia kas online. Jeden zadeklarował, że ceny urządzeń znacząco nie wzrosną a drugi wprowadził program on-line ready. Wówczas także pojawiło się rozporządzenie techniczne które, ogólnie mówiąc nakazywało producentom wprowadzenie takich a nie innych zmian w kasach fiskalnych, oraz jak mają działać aby spełniały wymogi online. Producenci ruszyli "do boju" i w niedługim czasie przesłali do Głównego Urzędu Miar pierwsze urządzenia do legalizacji i homologacji. I tu nastąpił drugi zgrzyt, Komisja Finansów Publicznych, która miała 11 września zająć się projektem zmiany Ustaw o podatku VAT oraz Ustawą Prawo o Miarach, czyli tymi ustawami które mają wprowadzić kasy online na nasz rynek, odwołała swoje posiedzenie w tej sprawie. A to oznaczało już, że pierwszy z terminów ( 1 październik ) stał się nie realny.

Listopad - pojawia się projekt o kasach fiskalnych ( uwzględniający online ) z terminem wprowadzenia od 1 stycznia 2019 roku - dziś wiemy że już data nie obowiązuje. Tak więc, nie mamy nie tylko ustaw, ale nawet rozporządzenia o zwolnieniach na lata 2019 - 2021 jeśli chodzi o kasy fiskalne. Choć by być zgodnym z prawdą to podobno jest już bliżej niż dalej.

Podsumowując, nie dajcie się Państwo nabierać że kasy fiskalne w wersji online istnieją, owszem pierwsze wersje mają producenci bo jako jedyni dowiedzieli się co mają zrobić.

Co z tego wynika?, ano nic, nie wiadomo od kiedy mają onlajki wejść w życie i tyle.

Po prostu kas online na rynku na razie nie ma!.

I tak w skrócie wyglądał rok z kasami online, czy i kiedy będą? poczekamy, zobaczymy. Póki co, wytrwałości i szczęścia w nowym roku!

Dotychczasowe kasy na szczęście są na rynku, nie ma problemu.

Comments


bottom of page