top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy fiskalne awaria i co wtedy?

Zaktualizowano: 28 cze 2023

Pytania o to jak będą działać kasy fiskalne w wersji online nie ustają.

Naprawdę trudno udzielać wyjaśnień gdyż cały czas obracamy w świecie "projektowym". Oznacza to że wszystkie porady i wyjaśnienia odnoszą się do czegoś, co nie zostało uchwalone i czy wejdzie w życie w takiej a nie innej formie.

Nie mniej jednak, musimy się na czymś opierać i dlatego odniesiemy się o to tego, co jest w projekcie.

Pierwszym pytaniem jest kto odpowiada za podłączenie i zapewnienie łącza przy stosowaniu kasy online.

Według autorów projektu cały ciężar zapewnienia stałego, nie przerwanego i automatycznego przesyłu danych z kasy fiskalnej do Centralnego Repozytorium Kas spoczywać będzie na podatniku.

I tu od razu pojawia się pytanie, co w sytuacji jeśli łączność ta ( bez winy oczywiście podatnika ) będzie zerwana?.

Najlepszym przykładem który dość często może przydarzyć się w naszym kraju są prace ziemne. Zostaje uszkodzony światłowód lub inny kabel, i co w tedy?.

Autorzy projektu prawdę mówiąc zauważyli ten problem i jego rozwiązanie podzielili na dwa rozwiązania, które można podzielić na następujące przypadki:

a) CZASOWY brak komunikacji pomiędzy kasą CRK - (odnosi się do przypadku przerwy spowodowanej awarią przytoczoną powyżej), podatnik zapewni połączenie niezwłocznie po ustaniu przyczyny braku ciągłości komunikacji i jednocześnie zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego.

b) TRWAŁY brak komunikacji pomiędzy kasą CRK - tutaj trudno podać przyczynę takiego stanu rzeczy, po prostu nie ma internetu w miejscu wykonywania działalności. Pomysłodawcy w takiej sytuacji ustalili, że jedynym rozwiązaniem jest uzyskanie zgody naczelnika urzędu skarbowego na przesyłanie informacji z kas fiskalnych i drukarek online do Centralnego Repozytorium Kas w ustalonych odstępach czasowych.

W praktyce może to oznaczać, że podatnik w określonych terminach będzie musiał się przemieścić do miejsca gdzie jego kasa będzie miała możliwość kontaktu przez internet z CRK i dane zostaną właśnie wtedy przesłane.

Należy więc podkreślić, że ustawodawca przewidział wypadek zadziałania siły wyższej. Tylko co poźniej?.

Zapewne po przywróceniu łączności, wszystkie operacje i transakcje dokonane w okresie braku komunikacji z CRK zostaną poddane wnikliwemu badaniu przez organ podatkowy.

Czy można się ustrzec przed brakiem połączenia?, zapewne. Najprostszy sposób to dodatkowy akumulator i łączność nie związana z kablami prowadzonymi "ziemią". Tak naprawdę warto mieć zawsze jakąś alternatywę, światłowód a dodatkowo łączność "powietrzem". To naprawdę nie zaszkodzi a pozwoli uniknąć nie potrzebnych nerwów i kłopotów.

Comments


bottom of page