top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy fiskalne online-nadchodza?

Zaktualizowano: 19 gru 2023

Szanowni Państwo, spieszymy z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi zmian w obszarze - kasa fiskalna online.

W ostatnich dniach (konkretnie 29 stycznia) odbyło się spotkanie w sejmie dotyczące Ustawy o podatkach od towarów i usług (czyli VAT), oraz Ustawy "Prawo o miarach" które to właśnie ustawy wprowadzą do obrotu kasy fiskalne online. Pomijając szczegóły które są dopracowywane w Ustawach, najważniejszymi ustaleniami ze spotkania są daty i terminy zaproponowane jako te które online w Polsce mają wprowadzić, terminy te, mają obowiązywać przy wprowadzeniu kas fiskalnych w wersji online dla poszczególnych branż - czyli podatników.

Propozycja która otrzymała akceptację dotyczy nowych dat (terminów) - najważniejsze że zostaje przesunięty termin daty wejścia w życie Ustawy, będzie to 1 marca 2019 roku.

Równocześnie zaproponowano, i podano daty (nowe) w jakich poszczególne grupy podatników mają spodziewać się obowiązkowego online.

Ogólnie rzecz ujmując, cały projekt - kasy fiskalne online - zostaje odsunięty o rok.

Ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Harmonogram konieczności posiadania kas online ma się przedstawiać następująco:

- 1 stycznia 2020 roku - obowiązek posiadania kas online przez paliwową branżę i mechaników pojazdów, a także wulkanizatorów (naprawa opon)

- 1 lipca 2020 roku - obowiązek posiadania kas online przez hotele, gastronomię, oraz tu pewnego rodzaju nowość - sprzedaż węgla.

- 1 stycznia 2021 roku - do obowiązku posiadania kas online włączone zostaną następujące działalności

kosmetyka,

kosmetologia,

fryzjerstwo,

usługi budowlane,

lekarze,

prawnicy

działalność usługowa typu fitnes.

Widać że zmiany są, niewielkie ale są, (oczywiście w stosunku do poprzedniego projektu). Ale nadal trzeba pamiętać że to projekt i do finału jeszcze kilka ustaleń zostało.

Co będzie dalej? no cóż, jeśli nie będzie dalszych poprawek to już wkrótce można się spodziewać iż projekt będzie uchwalany w Sejmie.

I na koniec jeszcze kilka słów o kasach dwu rolkowych, czyli z papierową kopią. Zaproponowano że dniem od którego nie będzie już można sprzedawać takich kas, będzie 30 czerwca 2019 roku. Proszę pamiętać - sprzedawać, a nie użytkować. Oczywiście na chwilę gdy to piszemy.

Jeśli czegoś się dowiemy więcej, oczywiście zaraz napiszemy.


kasy online blisko

Comments


bottom of page