top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

KASY FISKALNE ONLINE TO FAKT! TYLKO TAKIE KASY

Zaktualizowano: 3 sty

Kolejna informacja (bardzo już szczegółowa) dotycząca losu ustawy o kasa fiskalnych online. 15 marca Sejm przyjął ustawę, wprowadzającą zapowiadane tyle już razy, nowy typ kasy rejestrującej - kasę fiskalną online. Teraz ustawy trafią do Senatu i do podpisu przez Prezydenta.

Co właściwie się zmieniło i stało?

Uchwalone ustawy sankcjonują wiedzę jaką mieliśmy od dawna. Terminy, daty pozostają właściwie bez zmian.

Kasy i drukarki w wersji online mają być dostępne od 1 maja 2019 roku i od tego dnia będzie można już nabywać.

Ale jak pisaliśmy wcześniej, będzie można ale konieczność ich posiadania wystąpi dopiero od 1 stycznia 2020 roku i to dla pierwszej grupy przewidzianej w ustawie. Od 1 maja kasy mają być w sprzedaży i funkcjonować ma Centralne Repozytorium Kas (to tam będą spływać informacje z kas online). Jedyną nowością jeśli można tak powiedzieć, jest termin zawarty w ustawie a dotyczący kas z kopią papierową (dwu rolkowymi) - wprowadzono graniczną datę do której można będzie takie kasy fiskalne kupować, datą jest 30 czerwca 2019r. Natomiast jeśli chodzi o kasy z elektronicznym zapisem kopi, to pozostaną one z nami aż do 31 grudnia 2022 roku. Co do ulgi za zakup kasy fiskalnej to odrzucono poprawkę zwiększającą kwotę rekompensaty i zostaliśmy przy kwocie 700 złotych. Uwaga dotycząca kas już będących w użyciu, nie będzie obligatoryjnego wymogu wymiany, będzie można je dalej użytkować ale tylko do zapełnienia pamięci fiskalnej - chyba że będzie się w grupie przewidzianej do systematycznej wymianie kas, wtedy nie będzie odwrotu, trzeba będzie kasę wymienić.

Dla przypomnienia jak to będzie wyglądać:

- 1 stycznia 2020 roku - obowiązek posiadania kas online przez paliwową branżę i mechaników pojazdów, a także wulkanizatorów (naprawa opon)

- 1 lipca 2020 roku - obowiązek posiadania kas online przez hotele, gastronomię, oraz tu pewnego rodzaju nowość - sprzedaż węgla.

- 1 stycznia 2021 roku - do obowiązku posiadania kas online włączone zostaną następujące działalności

kosmetyka,

kosmetologia,

fryzjerstwo,

usługi budowlane,

lekarze,

prawnicy

działalność usługowa typu fitness.

Na razie tyle, będziemy informować o szczegółach i ewentualnych zmianach. Co nie zmienia faktu, że wkraczamy w erę online.


kasy fiskalne online staną się faktem i nic tego nie zmieni. Dobra wiadomość kasa nanio jest w wersji online.

Comentários


bottom of page