top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

KASY ONLINE CORAZ BLIŻEJ

Zaktualizowano: 7 gru 2023

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować, że kolejny krok na drodze wprowadzenia kas on-line został dokonany.

Wymogiem zmian w działalności i funkcjonowaniu kas fiskalnych było przesłanie projektu do władz Uni Europejskiej. I tak się stało, na stronie Komisji Europejskiej zamieszczono notyfikację Projektu rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Kasy fiskalne online tak naprawdę nie są czymś co jest zupełną nowością. To są kasy które mają wszystkie dotychczasowe znane funkcje, obsługa niczym się nie różni od dotychczasowych. Prawie. A "prawie" oznacza jedną tak naprawdę istotną zmianę. Trzeba będzie (koniecznie) zapewnić dostęp dla kas do internetu. Tak właśnie będą przesyłane dane do urzędów skarbowych. Tu o ile wiemy, będą trzy możliwości, połaczenie "po kablu" do routera", połączenie przez wi-fi, połączenie typu GSM. Ostatnia opcja jest szczególnie ciekawa bo uwalnia od konieczności podłaczeń kas do czegokolwiek. W tej opcji po prostu włącza się kasę i tyle. Komunikacja jest zapewniona i spełnione zostają wymogi formalne. Ma się spokój. Najlepsi producenci są już w tej chwili gotowi zapewnić urządzenia które będą zgodne z wymogami nowych przepisów. Bez znaczenia co klient wybierze może być pewien że zakup będzie w rozsądnym przedziale cenowym z pełną obsługą.

W projekcie ustawy przewiduje się, że podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży i zakupią kasy ONLINE, będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia (dot. to również podatników którzy zostaną zobligowani do wymiany urządzeń na kasy ONLINE).

Teraz czekamy aby wszystko ruszyło i zobaczymy co będzie.

Notyfikacja rozporządzenia które znosi możliwość archiwizacji paragonów w postaci papierowej, zastępując ją przechowywaniem danych w pamięci chronionej i pamięci fiskalnej, jest już opublikowana.

Przypominamy najważniejsze argumenty przesłane do Komisji Europejskiej:

Rozporządzenia ma wprowadzić: 1) cyfryzację dokumentów i raportów fiskalnych, 2) zapewnić bezpieczną transmisję danych z kas do systemów teleinformatycznych Ministerstwa Finansów, 3) umożliwić zaawansowaną analizy danych fiskalnych.

Rozporządząnie w swej argumentacji ma : -"... możliwość do produkcji nowego typu urządzeń, a także spowoduje wycofanie z rynku tzw. kas dwurolkowych, czyli kas z kopią papierową...".

całość notyfiakcji - kliknij tuNie czy, tylko od kiedy będą kasy online
Kasy fiskalne online

Comments


bottom of page