top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

STAWKI VAT PO NOWEMU ! KASY ONLINE I POZOSTAŁE

Zaktualizowano: 2 lut

STAWKI VAT PO NOWEMU ! KASY ONLINE I POZOSTAŁE

Szanowni Państwo

Od maja ( konkretnie 1 maja) pracujemy pod nową ustawą dotyczącą kas fiskalnych. I nie tylko tych nowych - kas fiskalnych online. Rozporządzenie Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 30 kwietnia 2019 r. odnosi się także do "starych" posiadaczy kas fiskalnych. I nie ma tu znaczenia czy posiadają kopię elektroniczną czy też papierową. Większość zapisów dotyczy wszystkich, tak tak, nie tylko obowiązki dla online, ale obowiązki dla każdego właściciela kasy fiskalnej.

W informacji którą przekazujemy w tej chwili skupiamy się na nowym przepisie który wszedł w życie, a który dotyczy wszystkich posiadających kasy fiskalne ( dosłownie 100%).

Sprawa dotyczy dotyczy stawek VAT, a ściślej mówiąc, tak zwanej matrycy VAT. Każdy to ma w swojej kasie / drukarce fiskalnej tylko nie zawsze jest tego świadom. Cóż można było o tym zapomnieć gdyż ustalana była (matryca) przy fiskalizacji, a dla wielu z Państwa to już kawałek czasu.

Obecnie ustawodawca nałożył na właścicieli kas i drukarek fiskalnych obowiązek zmiany tej matrycy. Macie Państwo dokonać stosownych zmian do końca lipca bieżącego roku.

A co do momentu zmiany czyli do końca lipca?. Do 31 lipca 2019 r. można po prostu rejestrować sprzedaż w oparciu o dotychczas stosowaną matrycę stawek VAT (§59.). Ale już od pierwszego sierpnia musicie mieć Państwo w swoich urządzeniach nową matrycę VAT.

Inaczej wygląda natomiast sprawa kas fiskalnych ( nie ważne których) kupowanych od 1 maja. Tutaj zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów w sprawie kas rejestrujących z dnia 30 kwietnia 2019 r. obowiązuje nowa matryca stawek podatkowych (§ 6.1, pkt 5) dla WSZYSTKICH urządzeń fiskalnych (on-line, EJ, kopia papierowa) fiskalizowanych od 1 maja 2019 r.

PONIŻEJ PEŁNA NOWA MATRYCA STAWEK VAT ( z rozporządzenia):

Litera „A” – przypisana stawka podstawowa podatku w wysokości 22% albo 23%, Litera „B” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 7% albo 8%, Litera „C” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 5%, Litera „D” – przypisana stawka obniżona podatku w wysokości 0%, Litera „E” – przypisane zwolnienie od podatku, Litery „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

I tyle w sprawie stawek VAT - proszę o tym wymogu pamiętać wcześniej, bo na ostatnią chwilę może być za późno....


nowa matryca stawek VAT


Comments


bottom of page