top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

CZY TRZEBA KONIECZNIE ONLINE?

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Czy muszę mieć kasę online?

To pytanie pada coraz częściej i jest powodowane wątpliwościami przy podejmowaniu jakże ważnej decyzji - jak wyposażyć swoją firmę by było jak najtaniej ale jednocześnie najlepiej.

I nie jest to wbrew pozorom wcale łatwe. Odpowiedź na tak postawione pytanie (czy muszę mieć kasę online?) nie jest prosta. Oczywistą odpowiedzią jest że nie, bo nie ma takiego wymagania - z tym że TERAZ nie ma wymagania. Pojawi się ten obowiązek od 1 stycznia 2020 roku ale nie dla wszystkich. Później, sukcesywnie kolejne sektory branż będą włączane w system on-line - harmonogram pełny jest tu. W związku z tym mogą pojawiać się dwie postawy. Pierwsza będzie stosować podejście natychmiastowego zakupu kasy fiskalnej (lub drukarki) w wersji online z obawy że później może zabraknąć kas, oraz obawami przed koniecznością wymiany w okresie późniejszym, a to wiąże się z obligatoryjnym odczytem i zakupem kolejnej kasy. Druga postawa jest odwrotnością pierwszej, kupuję "zwykłą" kasę fiskalną, płacę mniej a wymienię sobie na kasę online gdy będę musiał/a. Oba podejścia są zrozumiałe i w miarę logiczne. Pojawia się jednak pewne zastrzeżenie, drugie podejście nie ma sensu jeśli się jest w pierwszym zestawie branż które muszą wymieniać kasy i drukarki fiskalne (dla przypomnienia, to mechanicy, wulkanizatorzy, branża paliwowa). Dla tej grupy nie pozostało już wiele czasu, tylko sześć miesięcy bez konieczności posiadania online. I tu raczej bez sensu jest kupowanie kasy nie on-line. Po prostu to się nie opłaca.

Pozostałe osoby, a właściwie branże mogą eksperymentować. Szczególnie osoby które dopiero "startują". Mogą kupić tańszą kasę (nie online) i zobaczyć jak im "pójdzie interes" i czy w ogóle chcą prowadzić samodzielnie swój biznes dalej. I dopiero wtedy przejść na online. Wszystko zależy bowiem od punktu widzenia (że o zasobności portfela nie wspominamy). Aby być zgodnym z prawdą, trzeba jasno powiedzieć że jest bardzo wiele branż które zupełnie nie muszą przechodzić na online. I tu właśnie jest pełne pole do popisu i rozważania czy tak, czy tak. Czego Państwo nie wymyślicie, jaką ostatecznie decyzję podejmiecie, my jesteśmy na to gotowi i zawsze spełnimy Wasze oczekiwania. Najważniejsze jest by pamiętać - tylko dobra kasa jest warta twoich pieniędzy.

Comments


bottom of page