top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Handel przez internet - kontrola sprzedajacych

Prowadzisz sprzedaż przez internet? Korzystasz z platform sprzedażowych, aby handlować?

Jeżeli odpowiedziałeś na powyższe pytania twierdząco, lub po prostu chcesz być na bieżąco, to poniższa informacja jest dla Ciebie.

Poznaj DAC7!


Fiskus dostanie dostęp do danych dotyczących sprzedaży przez internet. Nowa dyrektywa DAC7 dotknie nie tylko firmy, choćby jednoosobowe, ale również osoby fizyczne sprzedające za pośrednictwem internetu różne towary, produkty i usługi.


Pojawił się projekt, który ma zostać wdrożony przez unijną dyrektywę — DAC7. Zmiany staną się bardzo ważne dla platform typu Allegro, Olx, Amazon, Booking itp. oraz sprzedawców i usługodawców. Określono datę od kiedy przepisy mają zacząć obowiązywać, jest to 1 lipca 2024 r.


DAC7 to rozwiązanie nakładające dodatkowe obowiązki na platformy sprzedażowe, które w swej działalności, dają użytkownikom możliwość zarabiania na:

• udostępnianiu nieruchomości - AirBnB, Booking, itp.

• udostępnianiu środków transportu - wypożyczalnie pojazdów

• sprzedaży towarów przez pośredników - Allegro, Vinted, itp.

• usługi wykonywanej osobiście przez osobę fizyczną, działającą na żądanie użytkownika online lub fizycznie offline, po umożliwieniu jej wykonania za pośrednictwem platformy - Uber, BlaBlaCar, itp.


Co zmieni wejście dyrektywy DAC7 w życie?

Za jej sprawą fiskus będzie miał dużo większą wiedzę o tym, czy internetowi sprzedawcy odprowadzają podatki od swojej działalności. Czy to przy pomocy fakturowania, czy też wystawiając paragony. Docelowo ma uszczelnić lukę podatkową i zapobiec oszustwom.


Od wejścia dyrektywy w życie, wszystkie platformy mają przekazywać fiskusowi dane o sprzedawcach i usługodawcach.

Istotnym punktem dyrektywy jest zapis o objęciu kontrolą również osób dokonujących prywatnej sprzedaży przez tego typu platformy — jednakże tu wprowadzono ograniczenia. Raportowaniem objęte zostanie działanie tylko w przypadku, gdy sprzedaży roczna przekracza 2000 euro lub 30 transakcji w okresie rozliczeniowym na danej platformie.


Jaki jest cel tej zmiany?

Wyeliminowanie przypadków osób i podmiotów sprzedających za pośrednictwem platform internetowych, które nie rejestrują działalności gospodarczej, w wymagany z uwagi na skalę tej działalności, sposób i nie odprowadzają podatków. Dane przekazywane z platform mają więc ułatwić fiskusowi ściganie osób i firm, które unikają płacenia podatków, gdy taki obowiązek na nich spoczywa.


Platformy sprzedażowe

Jakie dane będą przekazywane? :

• W przypadku osób fizycznych — m.in.: imię i nazwisko, adres, NIP, miejsce urodzenia, data urodzenia;

• W przedsiębiorstwach — m.in.: nazwa, adres, NIP, REGON, rachunek sprzedawcy;

• Właściciele nieruchomości oraz najemcy — kto wynajmuje, adres wynajmowanej nieruchomości, numery ksiąg wieczystych, przez jaki okres były wynajmowane itd.


Kiedy będą zbierane informacje?

Platforma wystąpi o dane najpóźniej w dniu spełnienia przez tego sprzedawcę warunków uznania go za aktywnego sprzedawcę.


Sankcje

Każda platforma cyfrowa może je nałożyć na użytkownika, który nie przekaże danych. W pierwszej kolejności platforma będzie blokowała wypłatę wynagrodzenia dla użytkownika. Jeżeli operator platformy nie będzie mieć możliwości wstrzymania płatności, to zablokuje możliwości wykonywania czynności (np. sprzedaży) sprzedającemu.


Jak ma to wyglądać w praktyce

Pierwsze przekazanie informacji ma dotyczyć okresu od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r i później w kolejnych latach. Dane mają być przekazywane do MF.


Podkreślamy, że na razie dyrektywa jest jedynie projektem. Natomiast należy się spodziewać jej wejścia w życie, przygotowując się na zmiany w prawie.


Dziękujemy za przeczytanie naszego tekstu


sprzedaż przez internet, czy musisz mieć kasę fiskalną

Comments


bottom of page