top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kantor wymiany walut a kasy fiskalne

Zaktualizowano: 19 maj 2023

Termin zbliża się nie ubłaganie, z dniem 1 kwietnia 2018 roku każdy kto prowadzi sprzedaż walut musi rozpocząć ewidencjonowanie tej sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy się chce, czy nie, tak stanowi nowe, obowiązujące w tym roku Rozporządzenie Ministra Finansów.

Musimy tu dodać, że w rozporządzeniu z tego obowiązku zostały wyłaczone usługi świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo - kredytowe.

Koniecznie trzeba wspomnieć o pewnym detalu wiążącym się z tą operacją - w kantorze na kasie fiskalnej rejestruję się sprzedaż walut, a nie ich zakup.

Skąd to wynika?, po prostu tak stanowi Art. 111. Ustawy o VAT. Aby uniknąć przekłamań zacytujemy ten artykuł dosłownie: -"Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących".

Chwilkę poświęcimy na opis urządzeń które spełniają powyższe wymagania. Kto zna ten przypomni sobie, kto nie wie jaka jest różnica, ten dowie się czegoś potrzebnego.

Po pierwsze kasa fiskalna, działa samodzielnie albo podłączona zostaje do systemu komputerowego, natomiast rejestracja sprzedaży prowadzona jest z klawiatury.

Żeby wszystko działało, nazwy towarów lub usług wprowadzone są wcześniej i zostają zaprogramowane w bazie towarowej kasy wraz z właściwą stawką VAT.

Po drugie drukarka fiskalna, współpracuje bezpośrednio i bazuje na komputerze oraz programie sprzedaży. Operacja potwierdzająca sprzedaż odbywa się w systemie komputerowym, a drukarka fiskalna jedynie drukuje potwierdzenie tej operacji, czyli popularny paragon.

Aby system zadziałał, dane towarów oraz usług, czyli nazwy, stawki VAT, ceny muszą zostać wcześniej zapisane w bazie towarowej programu komputerowego.

I oczywiście pojawia się pytanie, co wybrać?, prawdę mówiąc to z każdego rozwiązania można być zadowolonym. Wiele zależy od czynników organizacyjnych. Czy przykładowo, macie Państwo już jakiś progam, czy dysponujecie komputerem, jak dużo macie przestrzeni w miejscu pracy, czy macie doświadczenie z urządeniami fiskalnymi w systemie, czy tylko z kasą fiskalną.

Bez obaw z całą pewnością doradzimy i wybór będzie łatwiejszy.


Comentários


bottom of page