top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy wirtualne

Zaktualizowano: 30 mar 2023

Kasy wirtualne dla kogo?

Informujemy że coś się wreszczcie ruszyło.

Dużo było gadania, przewidywania, ale jak się skończyło.....

Kto te (kasy wirtualne) zastosuje? Otóż ta oferta będzie udostępniona branżą które są "mało wrażliwe" - chyba. Zastosują je tylko przedsiębiorcy świadczący usługi ogólnie mówiąc transportowe i przewozu osób, np. taksówkarze, firmy przeprowadzkowe, dorożkarze, komunikacja za biletami itp.

Wszystko to zostało zawarte w projekcie Ministerstwa Finansów które zostało opublikowane jako projekt do którego każdy może zgłosić swoje uwagi w terminie do 31 marca 2020r. Chodzi o specjalne oprogramowanie które wprawdzie będzie je mógł stworzyć każdy producent oprogramowania, ale będzie ono wymagało homologacji Głównego Urzędu Miar. Sprawa homologacji może dotyczyć także sprzętu na którym takie oprogramowanie będzie instalowane. Jest to konieczne, żeby zapewnić bezpieczeństwo stosowania takich urządzeń. Takie działania w Głównym Urzędzie Miar będą konieczne przy zmianach, poprawkach czyli rehomologacja bez dwóch zdań. Czy te kasy będą tak popularne jak kasy online stosowane obecnie?. Zupełnie nie wiadomo, czas pokaże, a czy można je porównywać, nawet nie podejmujemy dyskusji, każdy musi sam wybrać.

Ale wracając do samego projektu rozporządzenia w sprawie grupy podatników dla których mogą być stosowane wirtualne kasy.

Nie będziemy tu przytaczać całego projektu, na dole podajemy link pod którym będzie każdy zainteresowany będzie mógł sobie samemu poszukać czy przewidziano go czy też nie.

Tutaj pokazujemyy najbardziej popularne usługi w tej branży które znalazły się w projekcie :


1) przewozu osób samochodem osobowym, w tym taksówką, z wyjątkiem przewozu okazjonalnego, o którym mowa w art. 18 ust. 4b pkt 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140);

2) wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.12.0);

3) związane z przeprowadzkami, świadczone na rzecz gospodarstw domowych (PKWiU 49.42.11.0);

4) transportu drogowego pasażerskiego pojazdami napędzanymi siłą mięśni ludzkich lub ciągnionymi przez zwierzęta (PKWiU 49.39.35.0);

(-)

W sumie takich grup według PKWiU jest w tym rozporządzeniu piętnaście. Kto chętny niech sprawdzi czy jego działalność znajduję się na liście. Znajduje, co nie oznacza że muszą je wybrać, wszystkie inne kasy online pozostają do dyspozycji w stałej ofercie.

Projekt do przeczytania znajduje się tutaj.Comentarios


bottom of page