Rząd opublikował plany zwolnień w stosowaniu urządzeń fiskalnych.
Tym razem nie czekano do ostatniej chwili i opublikowano projekt rozporządzenia resortu finansów dot. zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas i drukarek rejestrujących.
Limit 20 tys. zł zostaje
Limit będzie dotyczył dla podmiotów kontynuujących oraz rozpoczynających działalność gospodarczą (dla tych ostatnich limit jest i będzie liczony w proporcji do miesięcy prowadzenia działalności w roku rozpoczęcia tej działalności).
Szczegóły dotyczące zmian zawarte w projekcie znajdują się poniżej
Ogólnie jakie zmiany zaproponowano?
Od 1 stycznia 2026 ma nie być zwalniane z obowiązku posiadania kas fiskalnych świadczenie usług takich jak:
- prowadzenie parkingów, w tym przy użyciu urządzeń samoobsługowych wydających bilety.
Nadal ma być utrzymane zwolnienie z obowiązku fiskalizacji w odniesieniu do sprzedaży biletów na usługi publicznego transportu zbiorowego.
Jak podano w uzasadnieniu projektu na stronie Rządowego Centrum Legislacji, rozporządzenie ministra finansów z 24 listopada 2023 r. przestanie obowiązywać 1 stycznia 2025 r. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać w latach 2025-2026.
Zaznaczono jednak, że zmodyfikowano katalog działalności, "do których nie mają zastosowania żadne tytuły zwolnieniowe".
Rozporządzenie przewiduje, że zwolnienie nie obejmie takich czynności jak:
dostawa towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar; świadczenie usług przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie, banknotach, lub formie bezgotówkowej, jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę lub czynność jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności zapłata dotyczyła.
W związku z proponowaną w omawianym projekcie obowiązkową fiskalizacją sprzedaży towarów i usług z użyciem urządzeń do automatycznej sprzedaży, w zakresie zwolnień przedmiotowych – te czynności znikną z listy zwolnień (w dotychczasowym rozporządzeniu wskazanych w poz. 39 i 40 załącznika).
Jednocześnie - w zakresie świadczenia usług przy użyciu tych urządzeń do automatycznej sprzedaży – projekt zakłada utrzymanie zwolnienia z obowiązku fiskalizacji w odniesieniu do sprzedaży biletów na usługi publicznego transportu zbiorowego.
Ponadto projekt przewiduje, że w przypadku dostawy towarów i usług przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży oraz parkingu samochodów i innych pojazdów - zwolnienie przy ich świadczeniu będzie obowiązywało do 31 grudnia 2025 r.
Szczegóły zmian w projekcie.
Zmiany w katalogu czynności, do których nie mają zastosowania żadne zwolnienia
Do katalogu czynności, do których nie mają zastosowania żadne zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych mają być dopisane:
1. Dostawy:
a) wyrobów klasyfikowanych do CN 2404 i 8543 40 oraz wyrobów z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowanych do CN 1211, przeznaczonych do palenia lub do wdychania bez spalania,
b) wyrobów zawierających w swym składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50% objętości, nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalników, płynów odkażających, rozcieńczalników farb, płynów do odmrażania,
c) węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczonych do celów opałowych,
d) towarów przy użyciu urządzeń służących do automatycznej sprzedaży, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność i wydają towar.
2. Świadczenie usług:
a) parkingu samochodów i innych pojazdów,
b) przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej) – innych niż usługi mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), które są już objęte bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania.
Poniżej treść kluczowych przepisów projektu nowego rozporządzenia:
Comments