top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Zmiana stawki VAT na produkty spozywcze

Potwierdzamy, jest komunikat na stronach rządowych.

Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze będzie obowiązywać do 31 marca 2024 r.

Ministerstwo Finansów opublikowało 12 marca 2024 r. decyzję ws. 0% stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze:


Dla przypomnienia, zerowa stawka VAT dla tej grupy produktów, została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 r. w ujęciu rocznym. Wydane wówczas rozporządzenie miało obowiązywać do końca 2023 roku, jednak zostało przedłużone na kolejne trzy miesiące. Jak zapowiedziano w decyzji MF nie nastąpi ponowne przedłużenie, a więc od 1 kwietnia 2024 VAT na żywność wzrośnie.


Stawka VAT 0% na żywność, która wcześniej objęta była stawką 5%, obowiązuje od 01.02.2022 r. Zmiana obejmuje podstawowe produkty spożywcze, które zostały wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT — m.in.: owoce, warzywa, produkty ze zbóż, nabiał czy mięso.


Przedsiębiorcy i osoby posiadające kasy i drukarki fiskalne mają czas do końca marca na dokonanie odpowiednich zmian w urządzeniach i programach, a wszystko po to aby zapewnić stosowanie właściwych stawek VAT już od 1 kwietnia 2024 r.


UWAGA. W drukarkach fiskalnych mogą występować tzw. schodki podatkowe, które w konsekwencji doprowadzić mogą do blokady sprzedaży towaru.


Urządzenie fiskalne zapewnia m.in. blokowanie sprzedaży towaru, gdy wartość stawki podatku została podwyższona, jeżeli wcześniej była obniżona, i to jest właśnie (tzw. schodek podatkowy). W praktyce oznacza to, że przy powrocie do 5% stawki VAT, sprzedaż wybranych towarów może zostać zablokowana, o ile obejmuje towar o takiej samej nazwie, dla którego nastąpiła zmiana stawki.


W tej kwestii konieczna będzie konsultacja z serwisantem sprawującym opiekę nad urządzeniem fiskalnym.


Należy również pamiętać, że dzień 1 kwietnia 2024 r. jest w Polsce dniem wolnym od pracy, ze względu na Święta Wielkanocne. Warto więc już dziś pomyśleć i zaplanować wszystkie prace przed nadchodzącym terminem.


zmiana stawek VAT w kasach i drukarkach fiskalnych


תגובות


bottom of page