top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

kasy fiskalne warszawa i e-paragony

Zaktualizowano: 20 gru 2023

E-paragony

Co przynosi ze sobą 15 września który się zbliża.


Mała aktualizacja, chętni mogą pobierać tą apkę co nie zmienia całego opisu.


Zacznijmy od tego że będzie to opcja, czyli możliwość, a nie wymóg prawny.

Osoby które już posiadają takie kasy lub drukarki (bo są takie na rynku od pewnego czasu) są „gotowe”. Natomiast w innych przypadkach aby wszystko zadziałało, konieczne będzie dokonanie aktualizacji oprogramowania w urządzeniach online przez właścicieli, bądź zakup nowego urządzenia z właściwą funkcją. Czyli kasy fiskalne warszawa i e-paragony mogą działać razem ale nie ma takiego wymogu.

Dla wyjaśnienia i jasności, na dzień dzisiejszy na podatnikach czyli sprzedawcach nie ciąży żaden prawny obowiązek korzystania z nowego kanału dystrybucji e-paragonów. Oznacza to, że nie w każdym sklepie klienci skorzystają z dedykowanej aplikacji czyli otrzymania e-paragonu.

Jest to rozwiązanie zupełnie dobrowolne.

Sprzedający będzie mógł zatem ograniczyć się do wydawania paragonów fiskalnych w postaci papierowej, bez wersji e-paragonu.


Nadchodząca zmiana nowelizująca ustawę o VAT w ramach tzw. pakietu „SLIM VAT 3” da możliwość wystawiania a co za tym idzie, wydawania nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej. Od tego dnia ma rozpocząć swoje działanie system dystrybucji paragonów tzw. HUB paragonowy. Opcja ta umożliwi klientowi wybór, czy chce papierowy paragon fiskalny czy też elektroniczny w dedykowanej aplikacji.


Sytuacja obecna.

Kilka słów o prawie. Zgodnie z przepisem art. 111 ust. 3a pkt 1b ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących mają możliwość za zgodą nabywcy wystawić i wydać paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Czyli w praktyce już teraz klient może otrzymać od sprzedawcy paragon elektroniczny (e-paragon) zamiast papierowego wydruku.

Nie istnieje do tej pory póki co oczywiście, przeznaczone do powszechnego stosowania narzędzie (aplikacja) umożliwiające pobranie e-paragonu w każdym miejscu. Czyli sposób wydania klientowi e-paragonu przez sprzedawców nie został jak dotąd z góry narzucony.

Doprowadziło to do sytuacji w której z tego rozwiązania korzystają obecnie sieci handlowe posiadające własne aplikacje lojalnościowe.


Co się zmienia. Jak wygląda ta zmiana?


W życie wejdzie nowelizacja ustawy o VAT. Potoczna jej nazwa to Pakiet SLIM VAT 3.

Zmianie uległo brzmienie:

art. 111 ust. 3a pkt 1 lit. b) ustawy o VAT wprowadza opcję udostępniania klientom e-paragonów za pomocą specjalnej platformy.

Czyli przepis w nowym brzmieniu oznacza że sprzedawca zyska możliwość wystawienia i wydania paragonu przy użyciu systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej który będzie pośredniczył przy wydawaniu paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej, bez konieczności podawania danych osobowych nabywcy.

Zmiana ta ma wejść w życie z dniem 15 września 2023 r.

Tyle o zmianie prawnej.


Zmiana która ma nadejść to tak naprawdę aplikacja, która umożliwi że możliwe ma stać się dobrowolne korzystanie zarówno przez sprzedawców, jak i nabywców z tego systemu dystrybucji paragonów elektronicznych tzw. HUB-u paragonowego.

Cały ten system ma stać centralną i ogólnopolską platformą rejestracji klientów odpowiedzialną za:

- powiązanie anonimowego klienta z wystawionymi przez kasę paragonami;

- odbieranie e-paragonów wystawionych przez wiele kas rejestrujących oraz dystrybucję e-paragonu do Klienta.


Zasady nowego systemu dystrybucji paragonów, czyli jak ma to działać.


- Udostępniona została bezpłatna aplikacja Ministerstwa Finansów (aplikacja e-Paragony).

Aplikacja mobilna e-Paragony ma zawierać w sobie funkcję która pozwoli na pobranie z HUB unikalnego numeru klienta - cyfrowego klucza identyfikującego Klienta – KID.

Przybierze on postać kodu kreskowego.

Czyli to klient zainteresowany takim sposobem otrzymania paragonu będzie musiał wykonać powyższe działania.


Proces zakupu:

- składać się będzie i zawierać w sobie konieczność wygenerowania kodu z aplikacji,

- przekazania (okazania) go sprzedającemu który zeskanuje ten kod kreskowy, - krok kolejny to przesłanie na telefon klienta który zeskanował kod (na którym zainstalowana jest aplikacja) automatycznie paragonu w postaci elektronicznej (lub klient będzie miał na odbiór e-paragonu do 30dni)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś naszą informację do końca.


Oficjalna strona projektu:Comments


bottom of page