top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

WYMIANA TERMINALI

Zaktualizowano: 18 sty

Aktualizacja - zapewne będzie zmiana. Póki co, nie będzie wymuszonej integracji terminali płatniczych z kasami - czytaj tutaj.


Aktualizacja - informacje zamieszczone poniżej zbliżają się do realizacji. Projeky zamienił się w ustawę, a ta została przesłana do podpisu Prezydenta.


Nie straszymy, ale może być powód do zdenerwowania.

No i stało się, informacja poszła. Jest niestety tak przekazywana, że musimy napisać kilka słów dla jasnej, pełnej informacji.

Sprawy zaszły już tak daleko, że pozostaje tylko w sferze domysłu kiedy (choć data jest określona) i czy faktycznie taka zmiana zostanie wprowadzona.


W czym problem?

Mogą być zmiany które Polski Ład ma wprowadzić. To kolejna zmiana w życiu przedsiębiorców (mniejszych i większych) - bez znaczenia, bo dotknie wszystkich, zmiana będzie może nie dotkliwa ale z całą pewnością kłopotliwa. To co akurat nas tutaj będzie interesować, to kasy fiskalne i terminal płatniczy.


Dlaczego?

Od 1 lipca 2022 roku ma się pojawić obowiązek który został zapisany w art.19a ust. 3 prawa przedsiębiorców. Krótko mówiąc, terminal płatniczy ma być podłączony do kasy fiskalnej. I tyle. Żeby niczego nie przekręcić, oraz uniknąć interpretacji pozawalmy sobie na cytat z wyżej wymienionego artykułu: "przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a CRK, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych”.


Co z tego trzeba zapamiętać.

Jeśli masz kasę online, do tego terminal płatniczy, to od 1 lipca 2022 r. będziesz musiał mieć terminal "spięty" z kasą. Wynika to wprost z rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, co zawarte jest w Dziennku Ustaw poz. 1759 z dnia 12 września 2021 r. Trzeba to powiedzieć wprost, na ten moment nie będzie odwołania / przesunięcia daty wprowadzenia (chyba że zajdą inne czynniki - czasowe zwolnienie itp).

Najważniejsze z tego wszystkiego, a zapisane jest to w projekcie ustawy, do zapamiętania że przedsiębiorca, którzy mimo obowiązku nie połączą kasy online z terminalem, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł. Będzie to wynikać z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT.


Kto nie będzie musiał "podpinać" terminala płatniczego do kasy.

Czy to wogóle możliwe?. Tak możliwe. Ten nowy obowiązek nie obejmie właścicieli kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii, tym bardziej że rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń (z kopią papierową i elektroniczną) nie przewiduje łączenia z terminalami płatniczymi.


A co z dotychczasowmi terminalami?

Generalnie jeżeli terminal jest nowego typu i obsługuje protokół FROB nie powinno być problemu. Nie powinno być, jest to zwrot kluczowy. Bo może się okazać że kasy i terminale obsługują ten protokół ale nie posiadają kanału komunikacyjnego czyli nie mają wspólnego interfejsu. Nie chcemy straszyć, nie taka jest nasza intencja, lecz może być konieczna wymiana terminala na nowy. I tu zaczynają się "schody". Bo jeśli operatorzy terminali nie podejdą ze zrozumieniem do nowej sytuacji, to potrzebna będzie nowa umowa na terminal który będzie kompatybilny z kasą, a umowa na "stary" terminal nadal będzie aktywna i koszty będą nadal ponoszone. Cóż wiele jest nie wiadomych i wiele zależy od przepisów które są obecnie w parlamencie. Jeżeli chcecie mieć wiedzę co się dzieje z tą nowelizacją ustaw o PIT i CIT, oraz pozostałych ustaw to macie dwa wyjścia. Albo śledzić pracę w Sejmie (druk sejmowy nr.1532) albo czytać to, co będziemy podawać na naszym blogu.


Czy może się coś zmienić?

Zawsze może. Chodzi o to, że jeżeli ustawodawca nie wycofa się z tego projektu, to może odroczy go w czasie, a może wprowdzi "wyłączenia", to wówczas wielu właścieli kas i drukarek fiskalnych może ponieść dodatkowe, zupełnie nie planowane koszty. Wszystko jest w rękach ustawodawców, a tam może być różnie. Poza tym ilość terminali które ewentualnie mogą "podpadać" pod wymianę może być tak duża, że choć przynajmniej termin będzie przesuniety?.terminal paltniczy tylko w nowych wersjach warszawa

Comments


bottom of page