top of page
  • Admin

WYMIANA TERMINALI NA 100%?

Zaktualizowano: 22 kwi 2022

Aktualizacja - zapewne będzie zmiana. Póki co, nie będzie wymuszonej integracji terminali płatniczych z kasami - czytaj tutaj.


Aktualizacja - informacje zamieszczone poniżej zbliżają się do realizacji. Projeky zamienił się w ustawę, a ta została przesłana do podpisu Prezydenta.


Nie straszymy, ale może być powód do zdenerwowania.

No i stało się, informacja poszła. Jest niestety tak przekazywana, że musimy napisać kilka słów dla jasnej, pełnej informacji.

Sprawy zaszły już tak daleko, że pozostaje tylko w sferze domysłu kiedy (choć data jest określona) i czy faktycznie taka zmiana zostanie wprowadzona.


W czym problem?

Mogą być zmiany które Polski Ład ma wprowadzić. To kolejna zmiana w życiu przedsiębiorców (mniejszych i większych) - bez znaczenia, bo dotknie wszystkich, zmiana będzie może nie dotkliwa ale z całą pewnością kłopotliwa. To co akurat nas tutaj będzie interesować, to kasy fiskalne i terminal płatniczy.


Dlaczego?

Od 1 lipca 2022 roku ma się pojawić obowiązek który został zapisany w art.19a ust. 3 prawa przedsiębiorców. Krótko mówiąc, terminal płatniczy ma być podłączony do kasy fiskalnej. I tyle. Żeby niczego nie przekręcić, oraz uniknąć interpretacji pozawalmy sobie na cytat z wyżej wymienionego artykułu: "przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a CRK, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych”.


Co z tego trzeba zapamiętać.

Jeśli masz kasę online, do tego terminal płatniczy, to od 1 lipca 2022 r. będziesz musiał mieć terminal "spięty" z kasą. Wynika to wprost z rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, co zawarte jest w Dziennku Ustaw poz. 1759 z dnia 12 września 2021 r. Trzeba to powiedzieć wprost, na ten moment nie będzie odwołania / przesunięcia daty wprowadzenia (chyba że zajdą inne czynniki - czasowe zwolnienie itp).

Najważniejsze z tego wszystkiego, a zapisane jest to w projekcie ustawy, do zapamiętania że przedsiębiorca, którzy mimo obowiązku nie połączą kasy online z terminalem, będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł. Będzie to wynikać z art. 111 ust. 6kb ustawy o VAT.


Kto nie będzie musiał "podpinać" terminala płatniczego do kasy.

Czy to wogóle możliwe?. Tak możliwe. Ten nowy obowiązek nie obejmie właścicieli kas z papierowym i elektronicznym zapisem kopii, tym bardziej że rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń (z kopią papierową i elektroniczną) nie przewiduje łączenia z terminalami płatniczymi.


A co z dotychczasowmi terminalami?

Generalnie jeżeli terminal jest nowego typu i obsługuje protokół FROB nie powinno być problemu. Nie powinno być, jest to zwrot kluczowy. Bo może się okazać że kasy i terminale obsługują ten protokół ale nie posiadają kanału komunikacyjnego czyli nie mają wspólnego interfejsu. Nie chcemy straszyć, nie taka jest nasza intencja, lecz może być konieczna wymiana terminala na nowy. I tu zaczynają się "schody". Bo jeśli operatorzy terminali nie podejdą ze zrozumieniem do nowej sytuacji, to potrzebna będzie nowa umowa na terminal który będzie kompatybilny z kasą, a umowa na "stary" terminal nadal będzie aktywna i koszty będą nadal ponoszone. Cóż wiele jest nie wiadomych i wiele zależy od przepisów które są obecnie w parlamencie. Jeżeli chcecie mieć wiedzę co się dzieje z tą nowelizacją ustaw o PIT i CIT, oraz pozostałych ustaw to macie dwa wyjścia. Albo śledzić pracę w Sejmie (druk sejmowy nr.1532) albo czytać to, co będziemy podawać na naszym blogu.


Czy może się coś zmienić?

Zawsze może. Chodzi o to, że jeżeli ustawodawca nie wycofa się z tego projektu, to może odroczy go w czasie, a może wprowdzi "wyłączenia", to wówczas wielu właścieli kas i drukarek fiskalnych może ponieść dodatkowe, zupełnie nie planowane koszty. Wszystko jest w rękach ustawodawców, a tam może być różnie. Poza tym ilość terminali które ewentualnie mogą "podpadać" pod wymianę może być tak duża, że choć przynajmniej termin będzie przesuniety?.



511 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page