top of page
  • Zdjęcie autoraAdmin

Kasy fiskalne online do lipca

Zaktualizowano: 7 maj

Zaczniemy od cytatów

"W związku z tym, że terminy wskazane w ustawie zmieniającej zostały już raz przesunięte (...) dalsze przesuwanie terminów nie znajduje uzasadnienia"

"(...) biorąc pod uwagę ważny interes państwa i racjonalność ustawodawcy oraz fakt, że podatnicy także ponieśli już koszty wdrożenia nowych kas online, Rząd negatywnie opiniuje poselski projekt ustawy"

Kto chce zapoznać się z całością tekstów to może przeczytać je tutaj:

- LINK

- LINK


Jak to będzie.

Dawno nie zabieraliśmy głosu na temat obligatoryjnej wymiany kas fiskalnych "zwykłych" na kasy online. Temat zapewne niezbyt przychylnie przyjmowany przez wszystkich których będzie dotyczył, ale temat jest i nie ma co udawać że to się nie stanie. Jeśli już oswoimy się z myślą że trzeba kasy wymieniać, to chwilkę o tym, kto ma to zrobić. Przepisy zmieniające  i wprowadzające konieczną wymianę kas dotychczasowych, na tzw. online zostały opublikowane i weszły w życie od 1 maja 2019r. czyli wówczas dowiedzieliśmy się kto i kiedy będzie "przechodził" na kasy fiskalne online. I choć terminy były przesuwane (wiadomo Covid) to mechanicy, wulkanizatorzy, sprzedaż paliw, gastronomia i hotele mają to za sobą. Obecnie zostało kilka grup:

f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Na powyższe grupy wskazuje Art. 145b. ustawy "o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach" z dnia 15 marca 2019 r. Poz. 675. Te grupy mają czas na wymianę kas do 1 lipca 2021 roku bez konsekwencji. To tyle o prawie.

Kasy fiskalne online do lipca

Jak i co zrobić aby nie stracić.

A teraz o tym, jak to zrobić aby pozostać w "prawie" i dostać zwrot z urzędu skarbowego w wysokości 700zł. czyli finalnie obniżyć cenę. Zakładając że jest się w grupie która ma wymieniać kasy, trzeba podjąć decyzję czy wymieniamy na model który już mamy, na inny model, a może wchodzimy na zupełnie inny, wyższy poziom wybierając kasę z najwyższej półki. Kolejna decyzja dotyczy sposobu łączenia się z Centralnym Repozytorium Kas. Do wyboru mamy łącze typu Enthernet, łącze Wi-Fi i łącze typu GSM. Wszystko zależy od tego czego chcemy, oraz czego oczekujemy.

Po wyborze kasy czas na zgranie kodów (lub ich modyfikację), fiskalizacja i gotowe. Da się to zrobić szybko i bez "bólu" jeśli nie będzie się zwlekać do ostatniej chwili. Co w tym wszystkim jest najważniejsze? - żeby uporać się ze wszystkim w takim czasie, aby na dzień 1 lipca mieć kupioną i zafiskalizowaną kasę, bo jeśli będzie opóźnienie to o uldze (czyli zwrocie) można zapomnieć. Kończąc ten wątek, drodzy Państwo, nie dajcie się zwodzić pewnym artykułom zamieszczonym w internecie. Z jakich powodów ktoś pisze, że wymiany kasy online należy dokonać w lipcu tego nie wiemy. Wiemy natomiast  że jeśli się chce być "w prawie", trzeba wszystko to co opisaliśmy wyżej zrobić jeszcze w czerwcu!. Tak aby na dzień 1 lipca być posiadaczem kasy online gotowej do pracy.


Czy kas online może zabraknąć?.

Zapewne nie, natomiast zupełnie inaczej wygląda sprawa czy konkretnego wybranego modelu nie zabraknie. Przy skali wymian i popularności poszczególnych modeli może dojść do sytuacji ze mogą się pojawić braki. Może się tak stać. Wtedy będziemy mieć sytuację że "biorę" co jest. Dodatkowym czynnikiem ryzyka może być w ostatnich dniach czerwca "zapchania się" łączy. I to wcale nie jest śmieszne, wszyscy na raz będą chcieli uzyskać dostęp do rejestracji więc łącza mogą się "przypchać". Jak wskazują przypadki zawieszenia się systemu rejestracji na szczepienia wszystko jest możliwe. I jeszcze o zagrożeniach. Zupełnie innym, dodatkowym czynnikiem jest zmęczenie ludzi którzy pracują przy kasach. Zrobią tyle ile mogą, lub inaczej, ile dadzą radę. Taka jest prawda.


Jak się można połączyć?.

Wyżej już opisaliśmy systemy komunikacji, więc teraz proste wyjaśnienia. Połączenia Wi-Fi można uzyskać z pierwszego lepszego routera, z komórki z internetem, a nawet poświęcić starą komórkę która będzie służyła do nawiązania łączności. Enthernet czyli łączność "po kablu", wtykamy kabel w kasę, drugi koniec w router i to wszystko. Konfigurujemy połączenie i kasa działa. Wada? - "pod nogami" mamy kabel. Przy połączeniu Wi-Fi nic się pałęta, a dodatkowo można mieć kilka źródeł (jeden telefon, drugi, router) mamy większą wolność. GSM - czyli system oparty na łączności takiej samej jak telefony z LTE, karta do internetu może być własna lub zakupiona u producenta kasy. Zalety? - łączność samodzielna (jak telefon), wady - spory koszt kasy, wyższy niż w przypadkach Enthernet i Wi-Fi.  


Czy będzie taniej?

Wątpliwe, ceny części do produkcji (ogólnie do elektroniki) rosną. Są utrudnienia w dostawach. Więc nie ma mocy sprawczej aby ceny były niższe. Dostępność może stać się ograniczona i to kolejny powód aby ceny nie spadły. Poza tym, prawda jest taka że nikt nie będzie "dokładał" do interesu. Kto zdąży temu chwała i kłopot z głowy, kto nie, temu ból głowy i kłopoty. Taka jest prawda, czy to się podoba czy nie. Lepiej wiedzieć wcześniej i podjąć odpowiednie kroki i nie utyskiwać później że się czegoś nie zrobiło gdy był na to najlepszy czas.Gdzie są przepisy - przepisy weszły w życie 1 maja 2019 r.

W dzienniku Ustaw Rozporządzenie Ministra Finansów jest z dnia 10 czerwca 2020 r. i dotyczy przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii.

Znajdziecie to w Dzienniku Ustaw: Rok 2020 / poz. 1059


Kończąc ten przydługi wywód przypominamy zasadę:

- kupujemy kasę online

- programujemy kasę

- szkolimy się (lub nie)

- fiskalizujemy kasę

- w miesiącu następującym po miesiącu zakupu i pracy wstępujemy o zwrot za wymianę (zakup) kasy online do US.


Comments


bottom of page